Tesbih Kullanıldığı Yerler

Çeşitli süs eşyalarının yanı sıra tesbih ve ağızlık yapımında da kullanıldığı da görülen kehribarın, eskiden afrodizyak özelliği ile uyarıcı olarak kullanıldığı da bilinen bilgiler arasındadır.

Günümüzde ilaç sektöründe de geniş bir yer bularak kullanılan kehribar, ülkemizde genel olarak ilaç sektöründen ya da kozmetik sektöründen ziyade tesbih yapımında kullanılmaktadır.
 
Ülkemizde daha çok sıkma kehribar olarak bilinen kehribar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok kullanılan bir tesbih ve süs eşyası malzemesi olarak bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sıkma kehribar, tesbih taşımanın çok pahalı olmasından dolayı sadece devlet büyüklerinde görülen bir durum halini almıştı. Sıkma kehribardan elde edilen tesbihler, günümüzde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde de her tesbih ustasının yapabileceği türden bir tesbih değildi. Emek, işçilik ve belli bir el becerisi ile bu işe yıllarını adamış ustalar tarafından yapılabilen bir tesbih türü olan sıkma kehribar teşbih, bu özelliğinden dolayı da pahalı aksesuarlar arasında olmayı başarmıştı.
 
Aynı şekilde kehribar taşının guatr ya da baş ağrısı gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Bir diğer inanış ise Kehribar taşının sol el ile tutulması durumunda vücuttaki negatif elektrik yükünü topladığına inanıldığı için olarak kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.

Kehribar ile Sıkma Kehribar Arasındaki Fark

Sıkma kehribara baktığımızda piyasada sıkma kehribar ile ilgili çeşitli farklı bilgilerin bulunduğunu görürüz. Sıkma Kehribarlar kısaca açıklamak gerekirse piyasada çok yüksek fiyatlarla satılan ve genelde yapılmış taşlardır. Sıkma kehribarlar ile ilgili, bu taşın kehribar tozlarının toplanıp sıkıştırılması sonucu oluşturulmuş bir taş olduğunu söyleyen bilgi kaynakları doğru değildir. 
 
Sıkma kehribar, aslen kehribar taşı ile bir takım başka taşların etkileşimi girdikten sonra oluşturdukları taşlardır. Yani etkileşim sonucu oluşan ve kehribar taşı özelliğinde olmayan taşlardır. Ancak oluşabilmeleri için kehribar taşlarına ihtiyaçları vardır. 
 

Üretim formülü unutulmaya yüz tutmuş bir değer

 
Bu sıkıştırma kehribar taşlarının geçmişine baktığımızda tarihinin 1700’lu yıllara kadar uzandığını görürüz. Ancak ikinci dünya savaşına kadar çok başarılı bir şekilde yayılmış olan sıkma kehribarın ünü ikinci dünya savaşından sonra azalmıştır. Bunun sebebi sıkma kehribar taşının kullandıkça renk ve biçim değiştirmesi olarak gösterilmiştir. 
 
Ancak neredeyse duran sıkma kehribar taşı üretimi bu taşın yıllar sonra yeniden değerlenmesini sağlamıştır. Artık piyasada çok fazla bulunmayan sıkma kehribar taşı fiyatı da yıllar sonra yeniden yükselmiştir.